Te is hallottad már azt a mondatot, hogy a magyar a világ legnehezebb nyelve? Nos, valószínűleg sejted, hogy talán az elfogultság beszél azokból, akik ezt hangoztatják. Némi valóságalapja ugyanakkor van, legalábbis annyi biztosan, hogy valóban nem tartozik a könnyen tanulható nyelvek közé.
Hogy melyik a világ legnehezebb nyelve, azt egyébként nem kifejezetten könnyű eldönteni, tekintve, hogy azért ez elég szubjektív. Mindenki másképp éli meg egy nyelv elsajátításának nehézségét, már csak azért is, mert eltérőek a képességeink ezen a téren. Jómagam például a németet nem éreztem különösebben nehéznek, mikor tanultam, de voltak osztálytársaim, akik nagyon szenvedtek vele. Az angolt hagyományosan könnyű nyelvnek tartják, de van, akinek ez sem megy könnyen.
Hogyan állítják fel akkor a sorrendet?
Nos, átlag alapján. Vagyis megnézik, hogy melyik nyelvet átlagosan mennyi idő alatt sajátítják el az emberek – ebben ugyebár benne vannak a jobbak és a kevésbé jók is. Az is számít persze, hogy milyen nemzetiségű ember tanulja az adott nyelvet: magyarként a cseh vagy a lengyel nehéznek tűnhet a sok mássalhangzó miatt, de egy másik szláv anyanyelvűnek már viszonylag könnyű dolga van vele. Egy szubjektív dolgot próbálunk meg tehát objektívan mérni – de sok tényezőt figyelembe véve mégiscsak sikerült valamiféle sorrendet felállítani.
Ezek a legnehezebb nyelvek az USA idegennyelvi hivatala szerint (tehát angol anyanyelvi szemszögből – tekintve, hogy az angol a világnyelv, talán ez elfogadható lista):
- Japán. A más karakterek, különböző írásjelek, háromfajta írásmód, számrendszer kétféle kiejtéssel, és egyéb finomságok ezt a nyelvet különösen bonyolulttá teszik ezt a nyelvet egy amerikai – és valljuk be, egy európai – számára is. A lista szerint mintegy 2200 iskolai óra kéne ahhoz, hogy rendesen meg lehessen tanulni.
- Kínai. Az amerikaiak szerint ugyanolyan sokáig tartana elsajátítani a kínai nyelvet, mint a japánt.
- Koreai. Az előző kettőhöz hasonló kategória, nem csoda, hogy felkerült a listára.
- Arab. Ismét egy újabb írásmód, teljesen idegen nyelvtani rendszer.
- Észt.
- Finn.
- Magyar. Kishazánk nyelve végül is a top 10-ben benne van, két másik finnugor nyelvvel, a finnel és az észttel egyetemben. Anyanyelvünk megtanulására elvileg „csak” 1100 órára van szükség. Nekünk is vannak ráadásul máshol nem használt betűink, amik beszédhangokat jelölnek: á,é,í,ó,ő,ű.
- Mongol.
- Vietnámi.
- Thai. Mint látható, a keleti nyelvek nagyon nem mennek az amerikaiaknak, az utolsó 3 helyezett a tízes listán szintén ázsiai nyelv.
Az utolsó 100 komment: